X

Czego szukasz?

Przepis
Dania główneWołowina, Cielęcina

Gulasz polsko – węgierski Macieja Kuronia

Na początku maja byłem nad Balatonem i jadłem różne warianty zup gulaszowych, czy gulaszu z galuszkami – małymi kluseczkami podobnymi do naszych zacierek. Wszędzie, powtarzam wszędzie jadłem te dania w znakomitych wersjach: gęściejsze, przypominające zupę, z mniejszą lub większą ilością papryki, dodającej potrawie węgierskiej ostrości. Zachęcam Was do spróbowania przed wyjazdem na wakacje wspólnego, polsko- węgierskiego wariantu gulaszu, ale jeśli zdarzy Wam się zajrzeć nad Balaton albo do Egeru, to w ciemno zamawiajcie oryginał. Zapewniam, że warto!

Gulasz polsko – węgierski Macieja Kuronia

Składniki:

  • 1 kg wołowiny bez kości
  • 2-3 papryki
  • 4 pomidory
  • 2 cebule
  • 6 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • po1 łyżeczce: majeranku, kminku i cząbru
  • 250 ml czerwonego wytrawnego wina
  • ew. 250 ml bulionu np. wołowego
  • 100 g oleju np. rzepakowego
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

Krok 1:

Mięso oczyść, umyj, osusz, następnie pokrój w kostkę o boku ok. 3 cm. Cebulę obierz i drobno pokrój, czosnek rozgnieć lub np. posiekaj. Mięso wymieszaj w misce z czosnkiem i cebulą i pozostaw na co najmniej godzinę w chłodnym miejscu.

Krok 2:

Pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój w kostkę, paprykę umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w paski. Następnie rozgrzej na patelni olej i obsmaż mięso wraz z cebulą i czosnkiem na rumiano z wszystkich stron, ciągle mieszając. Dodaj przyprawy: majeranek, kminek, cząber i paprykę.

Krok 3:

Zalej mięso winem i niedużą ilością wywaru i duś na małym ogniu pod przykryciem. Po 30 minutach dodaj paprykę oraz pomidory i duś razem z mięsem tak długo, aż mięso będzie miękkie. Od czasu do czasu zamieszaj gulasz i jeśli sos za bardzo odparowuje uzupełnij go niedużą ilością wywaru. Na koniec duszenia dopraw gulasz solą i pieprzem.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami to zapraszam na Facebook i Instagram.

Więcej pysznych, mięsnych inspiracji znajdziesz >> TUTAJ <<

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również