X

Czego szukasz?

Przepis
Różne przepisySosy ciepłe

Sos grzybowy. Przepis krok po kroku.

Sos grzybowy

 
Sos grzybowy. Składniki:

 

  • 1 łyżka masła
  • 1 cebula
  • 400 g podgrzybków
  • 200 g śmietany 30% UHT
  • 2 łyżki posiekanego koperku
  • sól, pieprz, cukier

 

Przygotowanie:

 

Na patelni rozpuść masło. Podsmaż na nim cebulę pokrojoną w kostkę.

 

Kiedy się zeszkli, dodaj grzyby pokrojone w plastry. Całość podsmaż aż grzyby zmiękną , około 5 minut. Po tym czasie wlej śmietankę, zredukuj na małym ogniu do pożądanej gęstości.

 

Dopraw solą i pieprzem, na sam koniec wsyp koperek. Sos nadaje się do kopytek, placków czy mięsa. Równie dobrze smakuje z pieczywem jako samodzielne danie.

 

Sos grzybowy to obowiązkowa pozycja w moimi menu, zwłaszcza późnym latem i wczesną jesienią. Jest super uniwersalny i bardzo prosty w przygotowaniu. Jeżeli grzybów w sezonie jest dużo, nie jest też drogi. Na przykład aby przygotować ten wpis wydałem na grzyby 8 zł, to wcale nie jest dużo 🙂

 

Smaki dzieciństwa

 

Sos grzybowy pasuje do bardzo wielu dań: pieczeni, placków, klusek ale i dań jarskich takie ja te Gołąbki z kaszą gryczaną (link). Warto zatem wiedzieć jak taki sos poprawnie przygotować. Jest to oczywiście wersja podstawowa, można ją wzbogacać np. o tymianek, czarnuszkę czy czosnek. Ja przynajmniej raz w roku, jem same grzyby w śmietanie z kromką chleba. To moje smaki dzieciństwa, pozostało mi to w pamięci ze wspólnych wyjazdów z bratem na mazury. Pupki, bo tak nazywała się wieś to miejsce gdzie odbywały się kolonie. Byliśmy tam z Jaśkiem kilka razy i za każdym razem przygotowaliśmy właśnie taki sos grzybowy. Choć równie dobrze można nazwać te danie grzybami w śmietanie , dzięki dużym kawałkom grzybów. Ja jakoś po prostu nie lubię „sieczki” grzybowej, wolę konkretne kawałki grzybów

 

Do sosu grzybowego z mojego przepisu polecam podgrzybki, są relatywnie tanie i ogólnodostępne. Zapraszam do przygotowania sosu grzybowego  i podzielenia się wrażeniami w formie komentarza.

SMACZNEGO!!!

Udostępnij!

Wasze komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Robię taki sos, ale wrzucam grzyby sparzone bez obgotowania smażę na masełku, bez cebuli i śmietany, prawdziwki – ulubione danie wigilijne mojego męża

  2. Czy grzyby na patelnię dajemy surowe? Nie będą surowe po tych kilku minutach?

  3. Mieszkajac w Szkocji jestem zmuszony jesc sos z prawdziwkow, czerwonych kozlarzy albo kurek, te grzyby dominuja w lasach, robie podobnie na smietanie, zawsze pychota, pozdrawiam z krainy grzybow i whisky.

  4. Też tak robię ☺️ jest pyszny . U mnie w domu ( robię jak mama i babcia) je się z ziemniakami okraszonymi smażonym boczkiem i posypanymi koperkiem

Sprawdź również