Maryna ta do baraniny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kulinarna tradycja rodziny Kuroniów Strona Główna -> Wejście na forum - Porozmawiajmy o wszystkim
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka Uryga
Gość

PostWysłany: Pon Cze 06, 2005 11:40 am    Temat postu: Maryna ta do baraniny Odpowiedz z cytatem

Witaj!

Prosze o przepis na marynate do baraniny.
Baranek (jagnie) bedzie pieczone w calosci.

--
Pozdrowienia,
Agnieszka Uryga
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Pon Cze 06, 2005 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marynatę do baraniny robi się na bazie octu, czerwonego wina, a w krajach kaukazkich nawet na bazie kwaśnego mleka. Chodzi o to, żeby baranina skruszała i pozbyła się chociaż trochę swoistego aromatu. Mam też jedną specyficzną marynatę autorstwa mojej znajomej, zwanej "Przepiórą":

Bejca 1
dobra, liściasta czarna herbata
odrobina hibiscusu
kilka łyżek suszonego cząbru
100 ml oleju
250 ml czerwonego wytrawnego wina
Herbatę z hibiscusem zaparzamy w osobnym czajniczku (ok. 5-6 minut), tak żeby otrzymać szklankę esencji. Następnie gorącą esencją zalewamy suszone zioła. Gdy ostygną dodajemy olej oraz wino. Mieszamy. Ja do takiej marynaty dodaję jeszcze posiekany czosnek.

Bejca 2
30 ml oleju
30 ml przecieru pomidorowego – w lecie najlepiej jeden duży pomidor
1 ząbek czosnku
1 łyżka miodu
szczypta pieprzu kajeńskiego lub kilka kropli tabasco
łyżka czerwonego octu winnego lub 30 ml czerwonego, wytrawnego wina
sól

Bejca 3
1 ząbek czosnku
po ćwierć łyżeczki: cząbru, rozmarynu, tymianku, majeranku, bazylii, kolendry
30 ml oleju
sól

Podane ilości, szczególnie dla bejcy nr 2 i 3 wystarczają do zamarynowania 2 kotletów jagnięcych lub jednego wiekszego baraniego. Dla większej ilości mięsa trzeba te ilości proporcjonalnie zwiększyć.

Pozdrawiam
Agnieszka Uryga
Gość

PostWysłany: Pon Cze 06, 2005 2:42 pm    Temat postu: Dodatkowe pytanie Odpowiedz z cytatem

Jak wygląda bejca z kwasnego mleka??

i ktora najbardziej Pan poleca??
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Pon Cze 06, 2005 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marynatę z kwaśnego mleka robi się najprościej z wszystkich. Do kwaśnego mleka dodaje się sól i pieprz i zalewa mięso. Jest to marynata stosowana także do dziczyzny, dzikiego ptactwa. Mięso należy trzymać w takiej marynacie 12 do 48 godzin, co 12 godzin przewracając je na drugą stronę. Ja najczęsciej robię bejcę na bazie oleju, cząbru i czosnku. Szczególnie czosnek i cząber są nieodłącznymi dodatkami do potraw z baraniny. Można jeszcze dodać troche rozmarynu :)
Agnieszka Uryga
Gość

PostWysłany: Pon Cze 06, 2005 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo!

Jest to dla mnie bardzo wazne bo jagnie bedzie pieczone w calosci na moje wesele :)

Pozdrawiam
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 7:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wesele, to zupełnie inna sprawa, trzeba było od razu mówić :D Przesyłam przepis na jagnię w całości:

Baran, jagnię lub udziec barani pieczony na rożnie

Przepis na jagnię, czy na udziec z rożna potraktujmy raczej, jak pewnego rodzaju ciekawostkę. Podobnie jak prosiaczka, dzika, czy innego wytypowanego nieszczęśnika, należałoby baranka piec raczej w specjalnym dużym piecu. Kiedyś jednak potrawa typu baran pieczony była popularnym daniem przygotowywanym jesienią na Śląsku i w naszych regionach podkarpackich, jako ukoronowanie prac polowych. Nie jest to jednak potrawa łatwa. Przede wszystkim barana trzeba odpowiednio przygotować. Żeby mięso dojrzało należy je długo bejcować w zaprawach, które spowodują skruszenie mięsa i zlikwidują jego specyficzny aromat. Podobnie jak w przypadku dziczyzny można je moczyć w kwaśnym mleku lub w zaprawie na bazie warzyw, przypraw i octu. Mięso możemy zalać marynatą w całości lub krojąc je na mniejsze kawałki. Po 12-24 godzinach wyjmujemy mięso z zalewy i pieczemy na ruszcie lub na rożnie nad ogniskiem. Mniejsze kawałki możemy piec nabijając je na patyki. Tak przygotowaną baraninę możemy jeść z chlebem pieczonym nad ogniskiem i z różnymi sałatkami.
Podane poniżej ilości bejcy wystarczają zarówno na zaprawę dla sporego udźca baraniego (3-4 kg), jak i małego jagnięcia (10 kg). Po zabejcowaniu przygotowujemy mięso do pieczenia nacierając je solą i posiekanym czosnkiem i ziołami. Udziec barani pieczemy około 1,5 – 2 godzin, a jagnię nawet do 6 godzin.

Bejca 1:
1 l kwaśnego mleka
sól, pieprz
Bejca 2:
1 l wody
100 g cebuli
4 ząbki czosnku
1 łyżka soli
4 liście laurowe
po 4 ziarna czarnego pieprzu i ziela angielskiego
300 ml octu 6%

Cebulę obieramy i kroimy w plastry. Wszystkie składniki oprócz octu zagotowujemy. Po przestudzeniu dolewamy ocet i mieszamy. Mięso sprawiamy: usuwamy tłuszcz i błony, układamy w kamiennym lub w szklanym naczyniu i pozostawiamy na co najmniej 24 godziny (możemy je trzymać w zalewie nawet kilka dni), obracamy je w naczyniu co 12 godzin na drugą stronę. Przed pieczeniem mięso osuszamy i smarujemy solą roztartą z kilkoma posiekanymi ząbkami czosnku.

Bejca 3:
po 100 g cebuli, marchwi, pietruszki i selera
100 ml oleju
4 ząbki czosnku
1 łyżka cukru
2 liście laurowe
po 4 rozgniecione ziarna pieprzu i ziela angielskiego

Warzywa obieramy i ucieramy na tarce do jarzyn. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Czosnek drobno siekamy. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i nacieramy nimi mięso. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach usuwamy jarzyny i podobnie jak w poprzednim przypadku nacieramy mięso solą z czosnkiem i z ziołami.

Mięso, szczególnie młodą jagnięcinę pieczemy pamiętając o tym żeby w trakcie pieczenia obracać je na rożnie i polewać od czasu do czasu olejem z przyprawami: cząbrem, tymiankiem, oregano, czy rozmarynem. Jagnię można przygotować dodatkowo w ten sposób, że całość szpikujemy wąskimi słupkami słoniny (żeby nam się udał ten zabieg musimy słoninę wcześniej zamrozić), a następnie nacieramy od środka i z zewnątrz solą oraz ziołami. Skrapiamy jagnię od wewnątrz sokiem z cytryny i odkładamy w chłodne miejsce na kilka godzin. Następnie nadziewamy jagnię na rożno, wkładamy do środka połowę kostki masła wymieszanego z ziołami i zszywamy jamę brzuszną bawełnianą nicią. Przez pierwszych 1,5-2 godziny pieczemy jagnię w wysokiej temperaturze cały czas obracając rożno, potem zmniejszamy temperaturę lub odsuwamy jagnię od ognia i pieczemy jeszcze około 2-4 godzin. Co pół godziny smarujemy mięso zaprawą zrobioną z rozpuszczonego masła i ziół. Przed podaniem zdejmujemy mięso z rożna i kroimy na kawałki. Oczywiście tak przygotowane jagnię możemy upiec na grillu, ale wymaga to grilla sporych rozmiarów i dokładania węgla średnio co godzinę.

Dodatkowa bejca do jagnięciny:
100 g słoniny
200 g masła
2 cytryny
4 ząbki czosnku
po 1 łyżce cząbru i tymianku
pół łyżki rozmarynu
sól

Przepis pochodzi z mojej najnowszej książki. Mam nadzieję, że spodoba się Państwu Młodym i gościom n
Agnieszka Uryga
Gość

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdecznie dziękuje do rad sie zastosuje :)

i jeszcze jedno cz jakies przyprawy do bejcy z kwasnego mleka mozna wrzucić?? n

Pozdrawiam Agnieszka Uryga Laughing
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że tak. Podałem zestaw najprostszy- pasterski. Można dorzucić te wszystkie zioła, które zwyczajowo dodajemy do baraniny. Do marynaty obowiązkowo dodajemy cząber, czubricę, majeranek, oregano, kminek, czosnek. W Grecji dodatkiem może być sok oraz skórka z cytryny, w krajach bałkańskich utarta na tarce cebula oraz rozmaryn. Tak jak w każdej mojej książce podkreślam, że sztuka kulinarna jest wielką zabawą i przyjemnością, a kuchnia to nie apteka. Radzę więc eksperymentować, mieszać różne przyprawy i „kuchnie” ze sobą.

Smacznego :)
Agnieszka Uryga
Gość

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super dzieki!!

:D

Pozdr.
P.S. Czy to naprawde Pan czy ktoś występuje w Pana imieniu na tym forum??
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Wto Cze 07, 2005 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba będę musiał zainstalować kamerę! Tak to ja :D Niestety nie odpisuję na wszystkie posty odrazu bo mam inne zajęcia, szczególnie wieczorem albo w dni pokazów. Jutro jadę do Mrągowa, gdzie mam pokaz dla stu osób i przez dwa dni w ogóle nie będę się udzielał na forum. Poza tym od czasu do czasu muszę coś napisać do nowej książki, nie mówiąc już o tym, że muszę ugotować dla Rodziny. Jeśli zaniedbam Rodzinę to będe miał za swoje Shocked

Pozdrawiam smacznie i serdecznie
Agnieszka Uryga
Gość

PostWysłany: Sob Cze 11, 2005 12:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dowiedzialam sie od Paskala

Ze do tych przypraw ktore Pan podal mozna dodac jagody jalowca i miete.

Ale tak naprawde Paskal poleca bejce w piwie szok ile tych bejc jest i co wybrac. Az glowa peka n
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Pon Cze 13, 2005 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do bejcy można dodać jałowiec, ale ja dodaję go tylko do potraw zdziczyzny, lub przyrządzanych "na dziko". Każde z mięs ma swój, klasyczny zestaw przypraw, co nie znaczy, że nie można eksperymentować, nawet należy :D Do wieprzowiny zawsze dodaję majeranek, do baraniny cząber, do dziczyzny jałowiec itd, itd. Jeśli dojdą do tego bejce chińskie, tajskie, indyjskie, kreolskie i wszelkie inne, to mamy całe bogactwo różnorodnych sposobów doprawiania.Życzę udanego eksperymentowania, a przede wszystkim udanego wesela z jagnięciną, nie mówiąc już o reszcie życia na nowej drodze :)
erol
Gość

PostWysłany: Sro Cze 15, 2005 11:30 am    Temat postu: baranek Odpowiedz z cytatem

Gdzie można kupić jagnie? (w warszawie) - ile waży i ile mniej więcej kosztuje?
Powrót do góry
Maciej Kuroń
.

PostWysłany: Sro Cze 15, 2005 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jagnię waży około 10 kg. Nie wiem gdzie mozna kupić całe. Ja kupuję w hurtowniach typu Sanechem (www.sanechem.com.pl), czasami w Leclercu przy ul. aspekt. Wiem, że można też zamówić wchodząc na stronę www.steki.pl. Prawda jest taka, że tylko w naszych supermarketach lub w Sanechemie mogę dostać jagnięcinę polską, nie koniecznie nowozelandzką. Z drugiej strony przeważnie jest ona porcjowana. Myślę jednak, że jeżeli się porozmawia w supermarkecie i poprosi o całą sztukę, to, że uda się to załatwić. Polska jagnięcina jest znakomita, ale niestety kiedyś jej wcale nie było. Można było co najwyżej liczyć na starego, wysłużonego barana, który musiał wczesniej posłużyć do zrobienia iluś tam swetrów i par skarpet:)Co do ceny, to dobra jagnięcina kosztuje ok. 40 zł za kilogram.

Pozdrawiam
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kulinarna tradycja rodziny Kuroniów Strona Główna -> Wejście na forum - Porozmawiajmy o wszystkim Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: