Pasteryzacja mięsa konserwowanego w słojach

Składniki:
  • mięso przeznaczone do pasteryzacji
  • słoje
Sposób przyrządzania:
Mięso możemy zapasteryzować w różnej wielkości słojach i z przeznaczeniem do spożycia w okresie od 1 miesiąca do 6 miesięcy od chwili pasteryzacji. Dlatego powinniśmy pamiętać, że trwałość produktu zależna jest od czasu i wielokrotności pasteryzacji. I tak, słoje o objętości 500 ml gotujemy wraz zawartością - 60 minut przy pierwszej, 40 minut przy drugiej, a 30 minut przy trzeciej pasteryzacji. Słoje o objętości 1 l odpowiednio - 90, 60 i 45 minut, a większe, o pojemności 1,5 litra - 120, 80, 60 minut. Pasteryzujemy mięso w odstępach jedno - dwudniowych. Pierwsza pasteryzacja daje nam trwałość produktu do 1 miesiąca, przy konieczności przechowywania w temperaturze poniżej 10ºC, druga przedłuża nam trwałość do 6 miesięcy, nadal w niskich temperaturach, a trzecia 6 miesięcy nawet bez chłodzenia.
Autor:
Maciej Kuroń
Data dodania:
2007-07-16
Dział:
Przepisy Macieja
Grupa:
Mięsne
Kategoria:
Przetwory
Komentarze do tego przepisu:
renata1975 @ 2008-11-18
Robiłam mięso kiełbasiane pasteryzując je dwukrotnie po 2 godziny. Przechowuję je w piwnicy (nie ogrzewanej). Czy to znaczy, że w wyniku braku 3 pasteryzacji mięso nie naddaje się już do spożycia?
~Bart z Gdyni @ 2007-11-25
A ja mam pytanie o słoje - czy to można robić w takich zwykłych słoikach z nakrętkami, czy też w tych słojach do wekowania, tzn z gumą i sprężyną? Czy ktoś się orientuje? (Bo sądząc po dacie pytania Maxa to P. Kuroń chyba nie ma czasu tu zaglądać :)
~Max @ 2007-08-09
Rozumiem, że powyższy opis dotyczy pasteryzacji w tradycyjny sposób, czyli gotowania słoików w garnku. Proszę o możliwie najbardziej precyzyjny opis pasteryzacji przetworów mięsnych w piekarniku: jaka temperatura, ile czasu, czy trzeba nalać wody do blachy na której stawia się słoiki [w instrukcji mojego piekarnika tak było napisane, leje się po to żeby wytworzyła się para].

Pozdrawiam,
Max :-)
Komentarze mogą dodawać tylko zarejestrowani i zalogowani użytkownicy.